Bagare och konditor

Jag heter Linnea och jag jobbar som bagare och konditor.

"Jobbet är så kul, hur kan det ens vara ett jobb?!"

Vad fick dig att välja yrket?
Min mamma är bagare och konditor så vi har alltid bakat mycket hemma. Det har varit som en hobby. På gymnasiet gick jag Estet teater och då bakade jag nästan ingenting – det var då jag märkte hur mycket jag saknade det. Jobbet är så kul, hur kan det ens vara ett jobb?!

Vad finns det för fördelar och nackdelar med ditt jobb?
Det bästa är att få vara kreativ. Jag älskar att skapa med händerna, att verkligen få testa på nya smaker och texturer, det är det roligaste. En nackdel är att jobbet är tyngre än man tror, tunga degar, lyfta mjölsäckar med mera. På mitt jobb finns det alltid något att göra!

Vad har du för utbildning, hur tar man sig dit?
Eftersom jag gick högskoleförberedande program på gymnasiet så behövde jag läsa in restaurang- och livsmedelsprogrammets kurser via Komvux under ett år. Efter det utbildade jag mig under ett år på yrkes-
högskola med gesällbrev. För gesällbrevet krävs både ett teoretiskt och ett praktiskt prov. Jag tycker också det är roligt att tävla. Jag tävlade i SM ”unga bagare” i våras. Man fick kvala in med ett bullrecept. Jag skickade in en bulle med saltkola, kanelfyllning och äppelkompott.

Kan man jobba med olika saker efter utbildningen, och hur lätt är det att få jobb?
Javisst, till exempel bagare, konditor eller jobba med desserter på restaurang eller hotell. Det är en liten bransch där alla känner alla. Om man gör bra ifrån sig finns det jobb överallt.

Vad tycker du mest om att baka?
Å, då skulle jag säga laminerade degar som wienerbröd och croissant.

Vilken typ av person passar till yrket?
Man ska ha passion för yrket, det märks när man bakar, som man brukar säga att baka med kärlek. Det är också viktigt att våga testa saker och inte vara rädd för att göra fel. Sen behöver man ha lite fart i benen och tänka framåt.

Finns det något mer du skulle vilja tillägga?
Om du tycker det är kul, är kreativ och gillar att jobba med händerna är det bara att köra. Det beror på ditt eget driv var du hamnar. Våga testa, man kan göra karriär av det!